Lidhje

I dyshuari për sulmet në Zelandën e Re del në gjykatë


I dyshuari për vrasjen e 49 vetëve në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re, doli të shtunën në gjykatë.

Brenton Tarrant, një qytetar australian 28 vjeçar dhe i vetëshpallur nacionalist i bardhë, u shoqërua nga dy roje të armatosura në gjykatë ku një gjykatës deklaroi një akuzë për vrasje ndaj tij.

Pasi i dyshuari u largua nga gjykata, gjykatësi tha se “megjithëse për momentin është shpallur një akuzë për vrasje, është e arsyeshme të mendohet se do të shpallen edhe akuza të tjera”.

Edhe dy të dyshuar të tjerë si bashkëpunëtorë, janë arrestuar. Policia po përpiqet të përcaktojë deri në çfarë mase dhe nëse ata ishin të përfshirë tek sulmi.

Në një konferencë shtypi të shtunën në mëngjes, kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern tha se masakra e ndërmarrë e Tarrantit, u ndërpre kur ai u kap.

“Synimi i tij ishte të vazhdonte sulmin”, tha kryeministrja.

Ajo e quajti vrasjen masive “një akt të jashtëzakonshëm dhune” dhe premtoi se “ligjet tona për armëmbajtjen do të ndryshojnë”. Të gjitha armët që kishte autori, ishin siguruar ligjërisht.

Kryeministri australian, Scott Morrison e cilësoi të dyshuarin “një terrorist të dhunshëm të së djathtës ekstreme”.

Sulmet u ndërmorën gjatë lutjeve të së premtes, ku xhamitë ishin të mbushura me qindra besimtarë. Zyrtarët thonë se 41 vetë vdiqën në xhaminë Al Noor dhe shtatë në xhaminë e Linudit, 10 minuta më tutje. Mes 48 vetëve që po trajtohen për plagë armësh zjarri, kishte edhe fëmijë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG