Lidhje

Një anije ruse niset drejt Stacionit Orbital Ndërkombëtar


Një anije ruse niset drejt Stacionit Orbital Ndërkombëtar

Një anije ruse për transportimin e ngarkesave në hapësirë është nisur drejt Stacionit Orbital Ndërkombëtar.

Qendra e Kontrollit të këtij misioni në Rusi njofton se anija Progress M-14M u lëshua sot nga qendra e hapësirës në Baikonur të Kazakistanit.

Ajo po i dërgon ekuipazhit të stacionit hapësinor ujë, karburant, ushqime dhe pajisje shkencore. Ekuipazhi përbëhet nga gjashtë veta: tre rusë, dy amerikanë dhe një holandez.

Anija Progress pritet të ankorohet në Stacionin Orbital të shtunën.

XS
SM
MD
LG