Lidhje

Një vit pas aksidentit që plagosi rëndë ligjvënësen amerikane, Gabrielle Giffords


Një vit pas aksidentit që plagosi rëndë ligjvënësen amerikane, Gabrielle Giffords
Një vit pas aksidentit që plagosi rëndë ligjvënësen amerikane, Gabrielle Giffords

Ka kaluar një vit që nga dita kur ligjvënësja amerikane Gabrielle Giffords u qëllua në kokë, duke rrezikuar të humbte jetën gjatë një takimi publik në Tuskon të shtetit të Arizonës.

Sot, zonja Giffords pritet të marrë pjesë në një nga aktivitetet e përgatitura në shtetin veriperëndimor për të përkujtuar një vjetorin e ditës së ngjarjes. Gjatë këtij viti, shëndeti i ligjvënëses amerikane është përmirësuar shumë.

Personi i akuzuar për të shtënat me armë zjarri, gjatë të cilave humbën jetën 6 vetë, kërkon pafajësinë. Ai supozohet të vuajë nga skicofrenia dhe ka qëndruar në burg që nga dita e krimit.

XS
SM
MD
LG