Lidhje

Pheniani reagon ashpër ndaj sanksioneve të OKB-së


Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut po i quan sansksionet e fundit të Kombeve të Bashkuara, “akt lufte” dhe “të barazvlershëm me një bllokadë të plotë ekonomike”. Në një deklaratë të transmetuar nga agjencia shtetërore e lajmeve, KCNA, zëdhënës i koreanoverior thotë se Pheniani kundërshton katergorikisht rezolutën.

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara miratoi njëzëri një rezolutë për të vënë një raund të ri saksionesh ndaj Koresë së Veriut, duke vënë në shënjestër sektorë që ushqejnë programin e saj të armëve. Nikki Haley është ambasadore e Shteteve të Bashkuara në OKB.

“Me 29 nëntor, Pheniani lëshoi një raketë balistike ndërkontinentale. Ishte një përpjekje tjetër nga regjimi i Kimit për një maskaradë si fuqi e madhe ndrësa njerëzit e atij vendi vdesin nga uria dhe ushtarët arratisen. Për komunitetin ndërkombëtar është një sfidë e pashembullt nga një shtet mospërfillës. Por kemi ndërmarrë një përgjiegje të pashembullt. Kjo rezolutë shton edhe më tepër presionin ndaj Koresë së Veriut, bazuar në rezolutën e fundit, që përfshinte sanksionet më të forta ndonjëherë.”

Deklarata e sotme nga Korea e Veriut thotë se vendet që mbështetën sanksionet do të mbahen përgjegjëse dhe Pheniani do të sigurohet përgjithmonë se atyre do t’u kushtojë shtrenjtë ky veprim.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG