Lidhje

Komente sfiduese nga Koreja e Veriut


Koreja e Veriut tha në një forum për Sigurinë të Azi-Paqësorit se nuk do të heqë dorë nga programi bërthamor, nëse Uashingtoni nuk ndryshon sipas Phenianit tonin “armiqësor” dhe nuk u jep fund sanksioneve kundër saj.

Një diplomat koreano- verior tha se ministri i jashtëm i Phenianit Pak Ui Chun i bëri komentet sfiduese sot, në takim me homologët e ASEAN-it në Brunei.

Diplomati Choe Myong Nam citoi ministrin e jashtëm të thoshte se Uashingtoni duhet të heqë sanksionet kundër Phenianit dhe të pranojë ofertën për dialog nëse do paqen në Gadishullin korean. Choe tha se Shtetet e Bashkuara janë përgjegjëse për tensionet e fundit në gadishullin korean.

Washingtoni nuk u është përgjigjur kërkesave të Koresë Veriut, por më parë kanë thënë se Veriu fillimisht duhet të shfaqë vullnetin për të hequr dorë nga armët bërthamore.
XS
SM
MD
LG