Lidhje

Obama nënshkruan marrëveshjen buxhetore


Presidenti Barak Obama ka nënshkruar marrëveshjen dypartiake për buxhetin, të negociuar nga Kongresi këtë muaj. Presidenti e nënshkroi ligjin në Havai, ku po kalon pushimet me familjen.

Buxheti lejon zhvillimin e aktivitetit të qeverisë federale për dy vjet, duke eliminuar rrezikun e një mbylljeje të qeverisë të ngjashme me mbylljen 16 ditëshe në tetor.

Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga republikanët ka pasur përplasje të shumta me Presidentin Obama lidhur me propozimet e presidentit për shpenzime.

Ligji i ri lehtëson disa shkurtime buxhetore që kishte miratuar më parë Kongresi dhe gjatë dekadës së ardhshme do të zvogëlojë me 23 miliardë dollarë borxhin publik prej 17 triliardë dollarësh.
XS
SM
MD
LG