Lidhje

Maqedoni:13 vjet nga marrëveshja e Ohrit


Para trembëdhjetë vjetësh u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit, e cila i dha fund konfliktit disa muajsh midis kryengritësve shqiptarë dhe forcave ushtarake dhe policore maqedonase. Në këtë përvjetor, autoritetet thonë se Marrëveshja është bërë pjesë e Kushtetetës, ndërsa, nga ana tjetër, ka shumë kritika për mënyrën e zbatimit të saj në praktikë. Çështje më të diskutueshme mbeten përdorimi i gjuhës shqipe dhe përfaqësimi i drejtë i shqiptarëve në institucionet shtetërore.

13 vjetori i marrëveshjes së Ohrit
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

XS
SM
MD
LG