Lidhje

Pakistan, helikopterët ushtarakë qëlluan vendstrehimet e talebanëve

  • Zëri Amerikës

A NATO helicopter flies over the tent housing the ongoing peace jirga in Kabul June 2, 2010, following a rocket attack. Taliban suicide commandos attacked a huge gathering of Afghan elders and notables on Wednesday just as President Hamid Karzai launched

Zyrtarët pakistanezë thonë se helikopterët e tyre ushtarakë qëlluan sot vendstrehimet e talebanëve në një zonë të largët fisnore në veriperëndim të vendit, duke vrarë së paku tetë militantë.

Zyrtarët e sigurisë thonë se ushtria ndërmori sulmin në rajonin e Kurramit dhe shkatërroi së paku dy vendstrehime.

Po në Pakistanin veriperëndimor, zyrtarët lokalë thonë se kryengritësit talebanë sulmuan karvanin me furnizime të NATO-s në rajonin fisnor të Hajberit, duke vrarë një shofer dhe duke plagosur dy vetë.

Automjetet po u dërgonin furnizime forcave të NATO-s në Afganistan.

XS
SM
MD
LG