Lidhje

Pakistani: Nuk kemi patur rol në zbulimin e emrit të drejtuesit të CIA-së në vend

  • Zëri Amerikës

Pakistani: Nuk kemi patur rol në zbulimin e emrit të drejtuesit të CIA-së në vend

Zyrtarët e shërbimeve të zbulimit në Pakistan sot thanë se agjencia e tyre nuk ka patur rol në zbulimin e emrit të drejtuesit të CIA-së në vend.

Zyrtarët të cilët folën me kusht që të mos përmendej identiteti i tyre, thanë se këto pohime rrezikojnë krijimin e konflikteve të reja mes Shteteve të Bashkuara dhe Pakistanit.

Agjencia Qendrore e Zbulimit CIA, tërhoqi njeriun e saj të stacionuar në Islamabad pas kërcënimeve që ai kishte marrë për jetën, kur emri i tij u bë publik pas një rasti gjyqësor në Pakistan.

Emri i shefit të CIA-s në Pakistan u bë publik gjatë një ankese ligjore nga një avokat pakistanez në emër të klientëve, të afërm të individëve që humbën jetën në sulmet me avionë të telekomanduar të dyshuar si amerikanë.

XS
SM
MD
LG