Lidhje

Panetta: Lufta kundër Al-Kaidës kërkon strategji komplekse


Sekretari amerikan i Mbrojtjes thotë se nuk ka një mënyrë të vetme për të shkatërruar al-Kaidën, por vrasja e udhëheqësit të saj Osama bin Laden e ka dëmtuar këtë rrjet.

Sekretari Leon Panetta tha dje se sa më të suksesshme të jenë Shtetet e Bashkuara në eliminimin e individëve që përfaqësojnë udhëheqjen shpirtërore dhe ideologjike të rrjetit, aq më të aftë do të bëhen ato në parandalimin e kërcënimit që paraqet al-Kaida për vendin.

Zoti Panetta shprehu bindjen se Shtetet e Bashkuara janë më të sigurta që nga vrasja e bin Ladenit, i cili u eliminua në një operacion të forcave speciale më 2 maj të vitit të kaluar në Abotabad të Pakistanit.

Zyrtarë të shërbimeve sekrete amerikane kanë thënë në kushte anonimiteti se megjithëse rrjeti al-Kaida mund të mos jetë në gjendje të organizojë sulme të ngjashme me ato të 11 shtatorit 2001, grupet që kanë lidhje me këtë rrjet mbeten kërcënim për sigurimin kombëtar.

XS
SM
MD
LG