Lidhje

Papa Françesku takohet me disa refugjatë


Papa Françesku ftoi sot një numër refugjatësh ta shoqëronin në shkallët e Bazilikës së Shën Pjetrit për audiencën e tij me publikun. Ai i bëri thirrje Evropës të jetë më mikpritëse ndaj emigrantëve.

Emigrantët ngjitën shkallët bashkë me Papën dhe qëndruan përballë tij të ulur në tokë ndërkohë që ai mbante fjalin e përjavshëm.

Papa Françesku tha se refugjatët kanë vuajtur në vendet e tyre. Ata janë vëllezërit tanë, tha ai, prandaj lejojini të vijnë. Papa solli një numër refugjatësh sirianë kur vizitoi Greqinë në mjuajin prill.

XS
SM
MD
LG