Lidhje

Uashingtoni Ankarasë: liro pastorin amerikan


Shtetet e Bashkuara kanë kërcënuar se do të ndëshkojnë me sanksione Turqinë, nëse nuk liron një pastor amerikan.

“Nëse Turqia nuk merr masa të menjëhershme për të liruar këtë njeri të pafajshëm të Zotit dhe ta kthejë në atdhe, Shtetet e Bashkuara do t’i vendosin Turqisë sanksione të konsiderueshme, deri sa të lirohet pastori Andrew Brunson,” tha Nënpresidenti Mike Pence të enjten në Ministerialin e Departamentit të Shtetit për Lirinë e Besimit.

Andrew Brunson, një pastor evangjelist nga qyteti Black Mountain në Karolinën e Veriut, është burgosur nga Turqia nën akuzat për terrorizëm dhe spiunazh. Rasti i tij ka acaruar marrëdhëniet mes dy aleatëve në NATO, SHBA dhe Turqisë.

Edhe Presidenti Trump bëri komente të enjten duke postuar në Twitter: “Shtetet e Bashkuara do t’i vënë sanksione Turqisë për ndalimin e Pastorit Andrew Brunson, një i krishterë i nderuar, një burrë familjar dhe njeri i shkëlqyer. Ai po vuan. Ky njeri i Zotit duhet liruar menjëherë!”

Postimi i presidentit në Twitter dhe komentet e Nënpresidentit Pence pasojnë lirimin një ditë më parë të Pastorit Brunson nga një burg turk dhe vënien e tij nën arrest shtëpie.

“Është një hap i mirëpritur, por nuk mjafton,” tha Nënpresidenti Pence.

Të mërkurën, Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo e cilësoi lirimin nga burgu të pastorit “një tregues i përparimit diplomatik” duke shtuar se “puna nuk ka mbaruar.

Zoti Pompeo tha se Uashingtoni po vazhdon komunikimin me Ankaranë për ta kthyer në atdhe pastorin amerikan.

Brunson u akuzua se po ndihmonte një rrjet të udhëhequr nga kleriku mysliman Fehtullah Gulen, i cili banon në Shtetet e Bashkuara dhe fajësohet nga autoritetet turke si organizator i grushtit të dështuar të shtetit kundër Presidentit turk Erdogan në 2016.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG