Lidhje

Përfundon zyrtarisht, me ceremoni solemne, lufta në Irak


Përfundon zyrtarisht, me ceremoni solemne, lufta në Irak

Lufta e udhëhequr prej Shteteve të Bashkuara në Irak ka përfunduar zyrtarisht, dhe fundi i saj është shënuar me një ceremoni simbolike e solemne, në një bazë ushtarake pranë Uashingtonit.

Presidenti Obama dhe zyrtarë të tjerë të lartë i uruan mirëseardhjen në atdhe komandantit të forcave amerikane në Irak, Gjeneralit Loyd Austin, së bashku me flamurin që simbolizon trupat e Shteteve të Bashkuara në Irak.

Nuk pritej që Presidenti Obama të mbante ndonjë fjalim.

Komandanti i Shtatëmadhërisë amerikane Gjenerali Martin Dempsey falenderoi trupat dhe familjet e tyre për shërbimin dhe sakrificat e kryera. Ndërkohë, Zëvendës Sekretari i Mbrojtjes Ashton Carter tha se misioni ushtarak, që zgjati pothuajse nëntë vjet, i ka dhënë popullit të Irakut “një agim të ri.”

Autokolona e fundit me ushtarë amerikanë u largua nga Iraku të dielën.

XS
SM
MD
LG