Lidhje

Përgatitjet për zgjedhjet në Maqedoni


Para zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare të 11 dhjetorit, institucionet në Maqedoni duhet të rregullojnë çështjen e njësisë zgjedhore numër 6, ku bëjnë pjesë, Tetova, Gostivari, Dibra e madhe dhe disa vendbanime të tjera shqiptare, që e tejkalon numrin e lejuar me ligj të votuesve. Kjo njësi ka mbi 30 mijë votues, më tepër se njëra nga gjashtë njësitë e tjera të vendit dhe kjo disbalancë shikohet si diskriminim i votës. Secila nga gjashtë njësitë zgjedhore dërgon nga 20 deputetë në parlament.

Përgatitjet për zgjedhjet në Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

XS
SM
MD
LG