Lidhje

Përleshje të reja mes protestuesve dhe forcave të sigurisë në Tajlandë

  • Zëri Amerikës

Forcat tajlandeze të sigurimit dhe protestuesit anti-qeveritarë u përleshën përsëri në Bangkok ku luftimet e ditëve të fundit lanë dy të vdekur.

Forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës dhe qëlluan mbi forcat anti-qeveritare që filluan protestat muajin e kaluar. Një person gjeti vdekjet gjatë të shtënave.

Një korrespondent i Zërit të Amerikës njoftoi për shpërthime të fuqishme në zonën e protestës. Rreth 20 persona janë plagosur që nga dita e djeshme përfshi dy gazetarë.

Përleshjet e fundit u nxitën kur një gjeneral që përkrahte protestuesit u qëllua dje në kokë kur forcat e sigurisë filluan të shpërndanin turmën. Gjithashtu një person u vra kur trupat hapën zjarr mbi protestuesit.

XS
SM
MD
LG