Lidhje

Ndahet nga jeta shkrimtari Philip Roth


Mbrëmë vdiq në moshën 85-vjeçare shkrimtari i njohur amerikan Philip Roth. Ai ka qenë fitues i një numri çmimesh, mes të tjerash i Çmimit Pulitzer. Agjenti i tij i botimeve tha se shkak i vdekjes ishte sëmundja e zemrës.

Gjatë një karriere prej më tepër se 50 vjeçare, Roth ka shkruar mbi 30 libra, shume prej tyre eksplorojnë jetën e hebrejve të Amerikës.

Vepra e tij më e njohur është romani satirik “Portnoy's Complaint”, në formën e monologut, që ka personazh kryesor një njujorkez të ri të shtresës së mesme me një nënë që kërkon të jetë vazhdimisht në qendër të vëmendjes dhe me maninë për tërheqje seksuale.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG