Lidhje

Filipine: Ndihma shkon në zonat e largëta


Ndihmat ndërkombëtare filluan të mbërrijnë në zonat e largëta në qendër të Filipineve, 10 ditë pasi rajoni u shkatërrua nga tajfuni Haiyan.

Helikopterët ushtarakë amerikanë shpërndanë ushqim, ujë dhe furnizime të tjera në fshatrat e ishulli Leyte. Luftanija amerikane USS George Washington po shërben si qendër për nisjen e misioneve ajrore.

Zyra e OKB-së për Koordinimin për Marrëdhëniet Humanitare dha se punonjësit po bëjnë përpjekje kolosale për të arritur njerëzit në zonat e shkatërruara.

Duke folur në Manila, zëdhënësja e kësaj zyra, Orla Fagan tha se 10 deri në 12 milionë njerëz kanë nevojë për të ndihmë .
XS
SM
MD
LG