Lidhje

Policia sudaneze përleshet me studentët

  • Zëri Amerikës

Policia sudaneze përleshet me studentët

Policia sudaneze u përlesh sot me studentët gjatë protestave kundër qeverisë në kryeqytetin e vendit, Khartoum.

Qindra studentë morën pjesë në protestë duke bërë thirrje kundër çmimeve të larta, qeverisë, dhe presidentit Omar al-Bashir.

Dëshmitarët thanë se policia shpërndau një protest afër pallatit presidencial, dhe u përlesh me studentët në të paktën dy universitete. Në një nga shkollat, studentët gjuajtën me gurë policinë, të cilët u përgjigjen me gaz lotsjellës dhe i rrahën protestuesit me shkopinj gome.

Partia opozitare Umma thotë se autoritetet kanë arrestuar rreth 40 protestuesë.

Studentët iu përgjigjën thirrjeve për demonstrata paqësore kundër qeverisë të transmetuara përmes internetit. Organizuesit e protestës thanë se ata u frymëzuan nga protestat që rrëzuan presidentin e Tunizisë dhe demonstratat që po vazhdojnë në Egjipt.

Protestat përkuan me njoftimin e parë zyrtar se Sudani jugor ka votuar për t'u ndarë nga veriu.

XS
SM
MD
LG