Lidhje

Pompeo, Netanjahu zotohen të luftojnë agresionin e Iranit


Sekretari amerikan Shtetit Mike Pompeo dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu u zotuan kundërshtojnë atë e cilësuan agresion Iranit Lindjen e Mesme.

Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli po punojnë falë një bashkërendimi ngushtë për zvogëluar agresionin iranianian rajon dhe mbarë botën", tha zoti Netanyahu, duke vënë dukje se presioni i Shteteve Bashkuara ndaj Iranit ka patur ndikim.

Ai bëri i komentet pas diskutimeve lidhur me çështje sigurisë rajonale me zotin Pompeo, i cili mbërriti Izrael pas një vizite Kuvajt.

Gjatë bisedimeve mërkurës, zoti Netanjahu dhe zoti Pompeo theksuan afërsinë e marrëdhënieve SHBA-Izrael dhe premtuan pengojnë kërcënimet vijnë nga Iraniani ndaj Izraelit. dy udhëheqësit njoftuan gjithashtu se javën e ardhshme Presidenti Donald Trump do ta presë zotin Netanjahu për një takim Shtëpinë e Bardhë.

Kryeministri izraelit e falenderoi sekretarin amerikan Shtetin për mbështetjen administrata Trump i ka dhënë vendit tij si dhe për tërheqjen e SHBA- nga marrëveshja bërthamore me Iranin e vitit 2015, duke e quajtur atë një vendim "historik".

Zoti Pompeo vuri dukje atë ai e cilësoi kërcënim ndaj Izraelit vjen prej udhëheqësit suprem Iranit.

"Ajatollah-u ka deklaruar se asgjësimi i Izraelit është qëllimi i tij kryesor", tha zoti Pompeo. "Për shkak kërcënime tilla ne ruajmë angazhimin tonë pashembullt ndaj sigurisë Izraelit dhe mbështesim fuqishëm drejtën tuaj për mbrojtur veten", tha ai.

Diplomati i lartë amerikan tha gjithashtu se administrata Trump është e përkushtuar luftën kundër antisemitizmit, urrejtjes dhe fanatizmit gjitha formave shfaqjes tij.

"Me valën e errët antisemitizmit po rritet Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, gjitha kombet, veçanërisht ato në Perëndim, duhet jenë barrikadë kundër fanatizmit", tha zoti Pompeo.

Sekretari amerikan i Shtetit tha se ai dhe bashkëshortja e tij do vizitojnë të enjten ambasadën e sapo hapur SHBA- Jerusalem si dhe vendet historike e shenjta qytet.

Qeveria e Kryeministrit Benjamin Netanjahu po shkon drejt një përballjeje ashpër për rizgjedhje 9 prill, pas një hetimi për korrupsion ndaj zotit Netanjahu dhe përballjes me akuza për ryshfet, mashtrim dhe shkelje besimit.

komentet për gazetarët ndërsa udhëtonte drejt Lindjes Mesme zoti Pompeo hodhi poshtë pohimet se takimi i tij me kryeministrin izraelit mund shihej si një ndërhyrje e SHBA- zgjedhjet izraelite, mbështetje zotit Netanjahu.

Javën e kaluar n zyrtar i lartë i Departamentit Shtetit tha se zoti Pompeo nuk do takohej me kundërshtarët politikë zotit Netanyahu, por vetëm me kreun aktual qeverisë izraelite.

Zoti Pompeo tha se ndryshimi i kohëve fundit i terminologjisë Uashingtonit lidhur me territorin e Bregut Perëndimor dhe Lartësitë Golan Sirisë nga " pushtuar prej Izraelit" "kontrolluar" nga shteti hebre, nuk ishte aksidental.

Ai tha se karakterizimi raportin fundit Departamentit Shtetit mbi drejtat e njeriut mbarë botën, mbi kontrollin izraelit territoreve diskutueshme, "ishte një deklaratë faktike se si SHBA-ja e sheh situatën”.

Zoti Pompeo tha se ndalesën e tij tretë Bejrut "do shpenzojë shumë kohë duke biseduar me qeverinë libaneze rreth asaj se si mund t'i ndihmojmë ata shkëputen nga kërcënimi paraqesin Irani dhe Hezbollahu ".

Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Hezbollahun, një grup politik militantësh islamikë, si organizatë pro-iraniane "terroriste", edhe pse përfaqësohet qeverinë e koalicionit kryeministrit Saad Hariri, një aleat i SHBA-.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG