Lidhje

Papa Françesku në kopertinën e Rolling Stone


Papa Françesku u bë i pari papë që del në kopertinën e revistës Rolling Stone, që zakonisht ka në krye yje të rrokut, modele dhe aktorë.

I veshur me mantelin e bardhë dhe duke qeshur për kameran, 77 vjeçari është personi më i fundit i kopertinës që shoqërohet me titullin “kohët po ndryshojnë”

Papa Françesku po vërteton se është një papë vërtetë popullor. Ai u shpall si personi i vitit nga revista Time. Po ashtu pranë Vatikanit një artist ka pikturuar një portret të papës me titullin “Super Papë”.

Zyra e shtypit në Vatikan e miratoi atë dhe nxorri dje një foto në Tweeter.

Papa Françesku ka magjepsur masat me thjeshtësinë e tij dhe mesazhin për të ndihmuar të varfërit, dhe me dëshirën për të luftuar humbjet dhe korrupsionin.
Qindra njerëz shkuan sot në sheshin e Shën Pjetrit për mesazhin e përjavshëm.
XS
SM
MD
LG