Lidhje

Presidenti Abaz pritet si hero në Bregun Perëndimor mbas fjalimit në OKB

  • Zëri Amerikës

Presidenti Abaz pritet si hero në Bregun Perëndimor mbas fjalimit në OKB

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas i tha mijëra banorëve në qytetin Ramallah se Pranvera palestineze filloi pas paraqitjes historike të kërkesës për njohjen e shtetit palestinez në Kombet e Bashkuara.

Zoti Abaz u prit si hero sot në Bregun Perendimor pas kthimit nga Nju Jorku. Ai nuk përfilli thirrjet e Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit për të mos paraqitur dhe i kërkoi zyrtarisht të premten Kombeve të Bashkuara të njohin shtetin palestinez.

Kuarteti i Lindjes së Mesme që përbëhet nga Shtetet e Bashkuara, OKB-ja BE-ja dhe Rusia i ka bërë thirrje izraelitëve dhe palestinezëve të rifillojnë bisedimet e paqes brenda një muaji për të arritur një marrëveshje deri vitin e ardhshëm.

XS
SM
MD
LG