Lidhje

Presidenti i Libanit i kërkon kryeministrit Hariri të drejtojë një qeveri kalimtare

  • Zëri Amerikës

Presidenti i Libanit i kërkon kryeministrit Hariri të drejtojë një qeveri kalimtare

Presidenti i Libanit i ka kërkuar kryeministrit Saad Hariri të drejtojë një qeveri kalimtare pas rrëzimit të koalicionit.

Presidenti Mishel Sulejman i kërkoi zotit Hariri të drejtoi qeverinë derisa të formohet kabineti i ri. Ministrat opozitarë të Hezbollahut dhe aleatët e tyre dhanë dorëheqjen në shenjë proteste ndaj një hetimi të OKB-së lidhur me vrasjen në vitin 2005 të ish kryeministrit Rafik Hariri.

Saad Hariri, që është djali i kryeministrit të ndjerë po diskuton mbi krizën me presidentin francez Nikola Sarkozi. Dorëheqja erdhi ndërsa zoti Hariri po takohej dje këtu në Uashington me presidentin Barak Obama.

XS
SM
MD
LG