Lidhje

Presidenti Mahmud Abas ngre flamurin palestinez në zyrat e UNESCO-s


Presidenti Mahmud Abas ngre flamurin palestinez në zyrat e UNESCO-s
Presidenti Mahmud Abas ngre flamurin palestinez në zyrat e UNESCO-s

Presidenti palestinez Mahmud Abas ngriti sot në mënyrë simbolike flamurin palestinez në zyrat e agjencisë kulturore të Kombeve të Bashkuara në Paris.

Anëtarët e UNESCO-s votuan në tetor pro kërkesës së palestinezëve për anëtarësim në organizatë.

Ky vendim u kundërshtua nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara, madje Washingtoni i ndërpreu fondet për UNESCO-n.

Kërkesa e palestinezëve për anëtarësim të plotë në Kombet e Bashkuara ka mbetur në Këshillin e Sigurimit.

XS
SM
MD
LG