Lidhje

Protesta dhe përleshje në Egjipt


Mijëra përkrahës të presidentit të rrëzuar nga pushteti Mohamed Morsi dolën nëpër rrugët e qyteteve në mbarë Egjiptin, për të shënuar 100 ditët e marrjes së drejtimti të vendit nga ushtria.

Shumica e protestave duket të kenë qenë paqësore, por policia në qytetin bregdetar të Alexandrisë përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë përleshjet mes përkrahësve dhe kundërshtarëve të ish-presidentit Morsi

Protestat janë të parat demonstrime massive që kur marshimet të dielën e kaluar në Kairo u bënë të dhunshme, duke lënë të vdekur rreth 60 demonstrues pro-Morsit.
XS
SM
MD
LG