Lidhje

Protestat në Rumani, kryeministri jep dorëheqjen


Protestat në Rumani, kryeministri jep dorëheqjen

Kryeministri i Rumanisë dha dorëheqjen, pas disa javë protestash në mbarë vendin kundër masave të ashpëra eknomike të qevrerisë së tij.

Duke ju drejtuar sot kabinetit qeveritar, kryeministri Emil Boc tha se kërkoi dorëheqjen për të lehtësuar situatën sociale në vend.

Ky njoftim i kryeministrit rumin ndodh pas protestave të mijëra vetëve, të cilët për disa javë rresht kanë dalë nëpë rrugë, edhe në kushtet e temperaturave nën zero, për të shprehur zemërimin e tyre ndaj shkurtimeve dhe masave të tjera të ashpëra ekonomike të qeverisë rumune.

XS
SM
MD
LG