Lidhje

Publikohen video të reja të tërmetit dhe cunamit në Japoni


Publikohen video të reja të tërmetit dhe cunamit në Japoni
Publikohen video të reja të tërmetit dhe cunamit në Japoni

Video të reja të tërmetit dhe cunamit të 11 marsit në Japoni po japin një pasqyrë më të qartë rreth dëmeve që u shkaktuan në centralin bërthamor Daiichi të Fukushimës.

Xhirimi i shkurtër i publikuar sot nga kompania energjetike Tokyo tregon një valë të rëndë që godet uzinën, duke kaluar me lehtësi murin mbrojtës.

Videoja u bë publike sot ndërkohë që zyrtarët japonezë kanë njoftuar rregulla më të ashpra për impiantet bërthamore të vendit.

Autoritetet po u kërkojnë tani centraleve të kenë dy gjeneratorë rezervë. Katastrofa e 11 marsit në Fukushima dëmtoi gjeneratorin e vetëm rezervë të uzinës, duke bërë të pamundur ftohjen e reaktorëve bërthamorë.

XS
SM
MD
LG