Lidhje

Putin: Do të "respektojmë" rezultatin e zgjedhjeve në Ukrainë


Presidenti rus Vladimir Putin tha sot se Rusia do të "respektojë" rezultatin e zgjedhjeve të së dielës në Ukrainën fqinje.

Duke folur në Shën Peterburg, zoti Putin tha se qeveria e tij po punon me ata që janë në pushtet në Kiev dhe do të punojë me udhëheqjen e re që do të dalë nga zgjedhjet.

Por ai shtoi se shpreson që zgjedhjet të pasohen menjëherë nga pezullimi i të gjitha veprimeve ushtarake dhe fillimi i një “dialogu”.

Zoti Putin tha gjithashtu se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë, që u vendosën pasi Rusia aneksoi Krimenë, po ndikojnë tek biznesi rus. Ai parashikoi se sanksionet do të kenë efektin e kundërt tek vendet që po i imponojnë ato.

Ai përmendi në mënyrë të veçantë sanksionet amerikane ndaj Rusisë, duke spekulluar se ato kanë si qëllim të sigurojnë një avantazh në konkurrencën me Rusinë për bizneset evropiane.
XS
SM
MD
LG