Lidhje

Putin, i gatshëm të mbajë bisedime me Presidentin Trump


Presidenti rus Vladimir Putin tha enjten se ishte i gatshëm zhvillonte bisedime me Presidentin Donald Trump nëse kjo ishte ajo çka homologu i tij amerikan dëshironte. Por sipas tij fushata për rizgjedhjen e zotit Trump mund t’i komplikonte marrëdhëniet SHBA-Rusi.

Presidenti Trump ka thënë se pret takojë zotin Putin gjatë takimit Grupit 20-s mbahet Japoni këtë muaj edhe pse Moska ka thënë se pret marrë ftesë zyrtare për këto bisedime.

Lidhjet SHBA-Rusi mbeten tensionuara për shumë çështje, nga Siria, Ukraina si dhe akuzat për ndërhyrjen e Rusisë politikën amerikane, gjë cilën Moska e mohon. një koment bërë herët gjatë këtij muaji Presidenti Putin tha se marrëdhëniet mes Moskës dhe Uashingtonit sa vijnë e përkeqësohen.

enjten gjatë daljes tij vjetore zoti Putin tha se "dialogu është një gjë e mirë dhe se gjithmonë ka nevojë për , si përgjigje ndaj pyetjes nëse do takohej me Presidentin Trump.

Sigurisht, nëse pala amerikane tregon interes, ne jemi gatshëm për dialog", tha zoti Putin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG