Lidhje

Qeveria izraelite deporton një grup aktivistësh që u përpoqën të thyejnë bllokadën në Gaza


Qeveria izraelite deporton një grup aktivistësh që u përpoqën të thyejnë bllokadën në Gaza

Qeveria izraelite ka nisur proçedurat për deportimin e një grupi aktivistësh pro palestinez të cilët u përpoqën që të thyejnë bllokadën izraelite në Gaza.

Autoritetet thanë se disa aktivistë dhe gazetarë ishin në anijet që u nisën sot nga Gaza. Më shumë se 20 të tjerë ende janë në proçesin e largimit.

Forcat izraelite i diktuan dy anijet me aktivistë në ujrat ndërkombëtare mbrëmjen e djeshme dhe i shoqëruan ato në një port izraelit në veri të Gazës.

Zëdhënësi i Ministrisë izraelit të Mbrojtjes tha në një njoftim se shoqërimi dhe ankorimi i tyre u bë në përputhje me direktivat e dhëna nga qeveria mbas përpjekjeve të bëra për të parandaluar anijet që të hynin në Gazë. Nuk ka patur njoftime për të plagosur.

XS
SM
MD
LG