Lidhje

Qeveria shqiptare mban një minutë heshtje në nderim të kapitenit Feti Vogli


Qeveria shqiptare mban një minutë heshtje në nderim të kapitenit Feti Vogli
Qeveria shqiptare mban një minutë heshtje në nderim të kapitenit Feti Vogli

Në Shqipëri Ministria e Mbrojtjes njoftoi sot se nëntetari Aleksandër Peci, i cili mbeti i plagosur dy ditë më parë në Afganistan, ndërsa po merrte pjesë në një mision në zonën e Kandaharit, tani është jashtë rrezikut, ndërsa qeveria mbajti një minute heshtje në nderim të kapitenit Feti Vogli, i cili mbeti i vrarë.

Kapiten Feti Vogli, i cili ishte në misionin e tij të tretë jashtë vendit, u qëllua nga një grup policësh afganë në rrethana të cilat nuk janë bërë ende të qarta. Bashkë me të u plagos rëndë edhe nëntetari Aleksandër Peci, i cili sic njoftoi sot ministria e Mbrojtjes, pasi është transferuar në një tjetër spital në bazën ajrore amerikane në Kabul, i është nënshtruar një operacioni të dytë.
Ministria bëri të ditur se operacion ka dalë me sukses të plotë dhe aktualisht gjendja e tij shëndetësore është shumë e mirë. Ai tashmë ndodhet tërësisht jashtë rrezikut dhe funksionet e tij jetësore janë duke u kthyer në normalitet. Pasi gjendja shëndetësore të stabilizohet pritet që Peci të transferohet në Gjermani për trajtimin e mëtejshem shëndetësor.

XS
SM
MD
LG