Lidhje

Maqedoni: Reagime pas incidentit në kalanë e Shkupit

  • Isak Ramadani

Maqedoni: Reagime pas incidentit në kalanë e Shkupit

Incidenti i dhunshëm që dje ndodhi në kalanë e Shkupit ka shtuar shqetësim për thelllimin e tensioneve dhe jotelerancës ndëretnike dhe fetare në Maqedoni. Faktorët politikë e dënojnë dhunën ndërsa fajtorët për nxitjen e tendosjes i kërkojnë tek radhët e partive kundërshtare. Policia maqedonase ka bërë të ditur se prej sot do të fillojë hetimet lidhur me incidentet e fundit. Qeveria e vendit thotë se çështjet e ndieshme mund të zgjidhen vetëm përmes dialogut.

Nga Shkupi njofton Isak Ramadani.

XS
SM
MD
LG