Lidhje

"Rolling Stones" në Kubë


Keith Richards (R), Mick Jagger (C) and Ronnie Wood of the Rolling Stones perform a free outdoor concert at Ciudad Deportiva de la Habana sports complex in Havana, Cuba March 25, 2016. REUTERS/Alexandre Meneghini

Koha ndryshon çdo gjë. Dhe, ashtu si kënga e tyre “Koha është në anën time”, grupi legjendar Rolling Stones arriti të jetojë kohën për të dhënë një koncert në Kubë.

Kuba komuniste e kishte ndaluar muzikën e Rolling Stonesave, për dekada të tëra duke e quajtur subversive, por mbrëmë kubanët mundën të shohin koncertin e tyre historik falas në Havanë. Mendohet se ishin një milion e gjysmë gjerëz që e panë koncertin, një pjesë nga çatitë e banesave përrreth.

Mediat shtetërore kubane vlerësojnë se koncertin e panë më shumë se 500.000 njerëz. Ky është koncerti më i madh që jepet në Kubë që nga revolucioni i vitit 1959.

XS
SM
MD
LG