Lidhje

Rumania hap hetim për dyshimet për dhunë në protestë


Rumania ka hapur një hetim lidhur me dyshimet për dhunë ushtruar nga policia gjatë protestave të javës kaluar kundër qeverisë majtë la pas qindra plagosur. Njoftimi u hënën nga prokurorët ushtarakë.

Rreth 80 mijë vetë, shumica prej tyre rumunë jetojnë jashtë vendit, demonstruan premten mbrëmje Bukuresht, duke akuzuar qeverinë për korrupsion dhe duke kërkuar ajo japë dorëheqjen.

Policia përdori pompa uji, gaz lotsjellës, shkopinj gome e mjete tjera për shpërndarë turmën e protestuesve. shumë se 450 persona u plagosën, përfshi 30 policë. Reth 30 persona u arrestuan gjë çoi kritika gjera.

shtunën dhe dielën u mbajtën protesta vogla, por ato nuk u shoqëruan me dhunë ndërsa një tjetër pritet zhvillohet hënën vonë.

"Deri tani kemi marrë rreth 30 ankesa dhe kolegët e mi po intervistojnë ata u plagosën", tha prokurori Ionel Corbu, duke shtuar se " gjithë ata dyshohet se kanë vepruar kundër ligjit" do merren pyetje.

Gjithashtu prokurorët do analizojnë dhe pamjet filmike regjistruara nga forcat e sigurisë, shtypi apo demonstruesit.

Autoritetet policore thanë se forcat e rendit u përgjigjën mënyrë "proporcionale" ndaj dhunës , sipas tyre, u krye nga dhjetëra huliganë futbolli cilët u përpoqën thyenin kordonin e policisë duke hedhur mjete forta ndaj forcave sigurisë.

Presidenti i qendrës djathtë, Klaus Iohannis, n kritik i qeverisë, dënoi atë e cilësoi si "ndërhyrje brutale policisë". Ai tha se ishte përdorur force e tepruar ndryshim nga sjellja e shumicës demonstruesve dhe e akuzoi qeverinë për "krijimin e kaosit dhe trazirave".

Kancelari austriak Sebastian Kurz, vendi i cilit mban aktualisht presidencën e rradhës BE-, i kritikoi gjithashtu përleshjet, gjatë cilave u plagos dhe një kameraman i transmetuesit publik austriak.

Rumani janë zhvilluar protesta shpeshta rreth shumë se një vit parë, por rastet e dhunës kanë qenë rrallë.

Gjatë 15 viteve fundit, rreth katër milionë njerëz janë larguar nga Rumania, një nga vendet varfra dhe korruptuara anëtare BE-, me një pagë mesatare mujore prej vetëm 590 dollarësh.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG