Lidhje

Rowhani: Rezultati i zgjedhjeve, fitore mbi ekstremizmin


Presidenti i sapo-zgjedhur i Iranit Hasan Rowhani e cilësoi zgjedhjen e tij si një fitore mbi ekstremizmin, ndërkohë që mijëra përkrahës të tij festonin mbrëmë në rrugët e Teheranit.

Në deklaratën e tij të parë publike që nga votimet e së premtes, kleriku reformator e cilësoi zgjedhjen e tij një fitore të moderimit dhe inteligjencës mbi ekstremizmin.

Shumë analistë e konsiderojnë fitoren e paparashikuar të zotit Rowhani si një reagim popullor ndaj përfaqësuesve të vijës së ashpër që konkurruan në zgjedhje.

Presidenti i sapo-zgjedhur është zotuar të përmirësojë marrëdhëniet me komunitetin ndërkombëtar, megjithëse Udhëheqësi Suprem Ajatollahu Ali Khamenei ka në dorë vendimin përfundimtar për të gjitha çështjet strategjike, përfshirë politikën bërthamore.
XS
SM
MD
LG