Lidhje

Rusia dhe Japonia ritheksojnë pretendimet për ishujt Kurile

  • Zëri Amerikës

Rusia dhe Japonia ritheksojnë pretendimet për ishujt Kurile

Rusia dhe Japonia po ritheksojnë pretendimet e tyre për ishujt Kurile, megjithëse në Moskë po zhvillohen bisedime që synojnë qetësimin e tensioneve.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, e quajti si radikal qëndrimin e Japonisë, duke cituar si shembull manifestimin e të hënës të organizuar nga qeveria në Tokio. Zyrtari rus i bëri komentet pas takimit me homologun e tij japonez Seiji Maehara, i cili i quajti ishujt, një rajon autokton të Japonisë.

Rusia ka propozuar që ishujt Kurile të kthehen në një zonë të tregëtisë së lirë, që të nxisë investimet japoneze, por Japonia nuk e ka mbështetur një ide të tillë. Ishujt që ndodhen në Paqësor, në brigjet e lindjes së largme ruse, njihen në Japoni si Territoret Veriore, ndërsa në Rusi si Kurilet Jugore.

Ishujt u pushtuan nga ish Bashkimi Sovjetik në përfundim të Luftës së Dytë Botërore. Për shkak të mosmarrëveshjes rreth tyre Moska dhe Tokioja nuk kanë nëshkruar një traktat paqeje.

XS
SM
MD
LG