Lidhje

SHBA, 14 vjet pas sulmeve të 11 shtatorit


Rreth 3 mijë veta humbën jetën në New York, Washington dhe Shanksville në sulmet terroriste të vitit 2001

Shtetet e Bashkuara po shënojnë 14 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit me një seri aktivitetesh për të kujtuar tmerrin e asaj dite.

Presidenti Barack Obama së bashku me Zonjën e Parë dhe personelin mbajtë një minutë heshtje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë në orën 8:46 paradite, kur avioni i pare i rrëmbyer goditi kullën veriore të Qendrës Botërore të Tregëtisë në Nju Jork.

Në Nju Jork, familjet e viktimave u mblodhën për tingujt e këmbanave dhe leximin e emrave të të vrarëve në sulmet terroriste. Momente heshtje u mbajtën në orën 8:46 dhe 9:03, kur avioni i dytë goditi kullën jugore të Qendrës Botërore.

Në Pentagon, sekretari amerikan i Mbrojtjes Ash Carter dhe zyrtarë të tjerë u bashkuan në ceremonitë përkujtimore për të afërmit e viktimave dhe punonjësve të Pentagonit. Një nga katër avionët e rrëmbyer më 11 shtator të vitit 2001, u rrëzua në Pentagon, duke vrarë 184 persona. Më parë, një flamur i madh amerikan u shpalos në anën e Pentagonit, që u godit nga avioni.

Gjithashtu, u mbajt një minutë heshtje në orën 10:03 të mëngjesit, kur një prej avionëve u rrëzua në një fushë në Shanksville në Pensilvaninë perëndimore, para se të arrinte objektivin e tij të mundshëm në Uashington, duke vrarë 44 persona në bord.

Në Afganistan, zyrtarët e NATO-s dhe ushtarët shënuan përvjetorin me një ceremoni të shkurtër në selinë e komandës në Kabul.

Që pas sulmit të kryer 14 vjet më parë, Muzeu 11 shtatori është ngritur në vendin ku ishte Qendra Botërore e Tregtisë, në të cilin ndodhen artefaktet dhe fotografitë që lidhën me sulmin.

Në Pentagon, të 184 personat e vrarë me 11 shtator do të nderohen me 184 karrige të vendosura mbi pishinë.

Në një deklaratë, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry nderoi ata që u vranë në sulmet e 11 shtatorit, si dhe katër personat që vdiqën në sulmin terrorist ndaj konsullatës amerikane në Bengazi të Libisë më 11 shtator, 2012. Një prej tyre ishte ambasadori amerikan, Christopher Stevens.

XS
SM
MD
LG