Lidhje

Beograd, pezullohet ndeshja Serbi-Shqipëri


Serbia Albania Euro Soccer

Ndeshja e futbollit mes Serbisë dhe Shqipërisë për kualifikatoret e Kampionatit Evropian 2016 u pezullua pas përleshjeve që shpërthyen në stadium me përfshirjen e lojtarëve dhe tifozëve për shkak të një flamuri shqiptar që u lëshua mbi stadium me mjet të telekomanduar.

Arbitri anglez Martin Atkinson e ndërpreu ndeshjen në minutën e 41-të, kur njëri nga lojtarët e Serbisë e rrëmbeu flamurin dhe lojtarët e Shqipërisë u përpoqën ta mbrojnë atë. Disa tifozë serbë hynë në fushë dhe u përleshën me lojtarët shqiptarë, ndërkohë që rezultati ishte 0-0.

Më vonë ndeshja u pezullua "për shkak të një çrregullimi në fushë", siç u cilësua nga enti administrues i futbollit europian, UEFA.

Tifozët shqiptarë ishin ndaluar të hynin në stadiumin Partizani të Beogradit.

Ndeshja e futbollit Shqipëri – Serbi është ndjekur me interesim të madh edhe në Kosovë.

Nëpër sheshe të qyteteve, në ekrane të mëdha ajo është ndjekur nga shumë tifoz të cilët ndeshjen e së martës e kanë parë si një ngjarje që tejkalon kufijtë e futbollit.

Edhe pas pezullimit të saj, qytetarë të shumtë më flamuj kombëtar shqiptarë kanë parakaluar rrugëve të Prishtinës. Ata besojnë se incidentet e së martës do të bëjnë që UEFA të dënojë Serbinë për shkak të dështimit të saj për të siguruar rrjedhën e lojës. Në një rast të tillë, kombëtares shqiptare do t’i njihej fitorja. Kjo çështje pritet të debatohet gjatë ditëve në vazhdim nga autoritetet evropiane të futbollit.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG