Lidhje

Zhduket një gazetar në Serbi


Autoritetet në Serbia thanë se janë vënë në kërkim të gazetarit, Stefan Cvetkoviç nga Bela Crkva, i cili është zhdukur që nga mbrëmja e së mërkurës.

Gazetari Cvetkoviç, ishte i njohur për hulumtimin e shumë aferave, përfshirë edhe vrasjen e politikanit lokal serb në Kosovë, Oliver Ivanoviç.

Policia tha se makina e tij është gjetur me derën e hapur e drita të ndezura.

Autoritetet thanë se kanë dërguar helikopterë, trupa shtesë të xhandarmërisë dhe njësitë e zhytësve për të kërkuar gazetarin e zhdukur.

Disa herë gjatë viteve të fundit, ai është ankuar për kërcënime lidhur me hulumtimet e tij.

Në muajin shkurt në Beograd ai organizoi një konferencë me gazetarë në të cilën publikoi fotografitë e personave, që sipas tij, ishin të përfshirë në vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviç, ndërsa pohoi se atentati ndaj tij ishte paguar me 40 mijë euro.

Oliver Ivanoviç u vra në rrethana të paqarta më 16 janar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG