Lidhje

SHBA: Shpërthen dhuna gjatë një proteste në Oakland të Kalifornisë


SHBA: Shpërthen dhuna gjatë një proteste në Oakland të Kalifornisë

Një protestë masive që detyroi mbylljen e përkohshme të një prej porteve më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara shpërtheu në dhumë, duke i vënë demonstruesit kundër policisë.

Policia në qytetin Oakland të Kalifornisë ndërhyri tek protestuesit sot paradite duke hedhur gaz lotsjellës dhe duke bërë arrestime pasi dhjetra protestues hynë në një ndërtesë të boshatisur.

Zyrtarët akuzuan gjithashtu protestuesit për thyerjen e xhamave dhe vënien e zjarrit.

Zyrtarët e policisë thanë se dhjetra protestues u arrestuan por nuk dha një numër të saktë. Disa protestues janë çuar në spital me plagë të marra në përleshje.

XS
SM
MD
LG