Lidhje

Gara presidenciale republikane zhvendoset në Kolorado dhe Minesota


Gara presidenciale republikane zhvendoset në Kolorado dhe Minesota
Gara presidenciale republikane zhvendoset në Kolorado dhe Minesota

Vëmendja në garën për të përcaktuar se cili kandidat republikan do të përballet me Presidentin Barack Obama në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit tani zhvendoset në Lindje, nga Nevada në shtetet e Kolorados dhe Minesotës, të cilat mbajnë votimet brenda partisë republikane të martën.

Ish-gurvernatori i Masaçusetsit Mitt Romney që kryeson garën, shënoi një fitore të ndjeshme dje në Nevada, duke fituar pothuajse dyfishin e votave të rivalit të tij, Newt Gingrich, ish-Kryetar i Dhomës së Përfaqësesve.

Gjatë fjalimit të fitores dje, zoti Romney kritikoi Presidentin Obama, duke thënë se ai i kishte kthyer shpinën Nevadës në një nga momentet më të vështira ekonomike.

Me votimet e së martës në Kolorado dhe Minesota, dhe më pas me ato të shtetit verilindor Maine të shtunën, zoti Romney shpreson ta konsolidojë pozitën e tij kryesuese në garën republikane.

XS
SM
MD
LG