Lidhje

VOA - 70 vjetori i transmetimit të parë në shqip, Pjesa I

  • Zamira Edwards

Këtë javë, Shërbimi Shqip i Zërit të Amerikës festoi 70 vjetorin e transmetimit të parë në gjuhën shqipe më 13 maj të vitit 1943. Në praninë e shumë të ftuarve, zyrtarë të Zërit të Amerikës, politikanë, ambasadorë, ish kolegë të Shërbimit Shqip dhe miq të ndryshëm, folësit përshëndetën punën prej 7 dekadash të këtij shërbimi fillimisht në radio dhe më pas në televizion dhe internet.


Presidentë, diplomatë, anëtarë të Kongresit amerikan, zyrtarë dhe analistë të çështjeve të Ballkanit morën pjesë në një ceremoni emocionale që u zhvillua me këtë rast në selinë e Zërit të Amerikës në Uashington. Drejtori i Divizionti të Euro-Azisë, Dr. Elez Biberaj dhe Shefi i Shërbimit Shqip të Zërit të Amerikës, Arben Xhixho përsëritën angazhimin e Zërit të Amerikës dhe të Shërbimit Shqip për të vazhduar misionin e njoftimit të lajmeve në mënyrë objektive, të saktë dhe të balancuar në përputhje me kartën e Zërit të Amerikës.

Të gjithë folësit shprehën vlerësimin e tyre për punën e shërbimit të Zërit të Amerikës në shqip në vite, fillimisht përmes radios dhe më pas edhe përmes televizionit dhe internet, për transparencën dhe si përçues i së vërtetës.

Një nga folësit, anëtari i Kongresit nga New York, Eliot Engel tha me shaka se ishte intervistuar kaq shumë herë nga Zëri i Amerikës në shqip, sa që kur vizitoi Shqipërinë dhe Kosovën atë e kishin njohur shumë njerëz. Anëtari me peshë i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Çështjet e Jashtme uroi shërbimin për punën që ka bërë në informimin e shqiptarëve kudo që janë dhe theksoi rëndësinë që ai ka për të ardhmen.

"Mendoj se ne këtu në Shtetet e Bashkuara kemi nevojë për Zërin e Amerikës që t’u themi popujve të vendeve të ndryshme të shtypura se cila është Amerika. Çdo dollar që ne i japim Zërit të Amerikës është si një investim që shumëfishohet në qindra dollarë të vullnetit të mirë për Amerikën, qindra dollarë të besimit të mirë për parimet dhe vlerat e Amerikë”, tha zoti Engel.

Zv. Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për çështjet evropiane dhe auroaziatike, Philip Reeker përshënti të pranishmit me pak fjalë shqip, ndërsa vlerësoi punën e Shërbimit Shqip gjatë 70 vjetëve në përhapjen e lajmeve dhe informacioneve për një shoqëri, ku përhapja e informacionit ishte e kufizuar.

“Sot, jam krenar të them se ambasadat amerikane në rajon dhe ne që punojmë për çështje të Ballkanit këtu në Uashington, kemi marrëdhënie shumë të mira profesionale me Shërbimin Shqip të Zërit të Amerikës, një medium i besuar për të shprehur me saktësi mesazhet dhe pikpamjet tona për audiencën shqiptare në Ballkan dhe matanë tij në kuadër të mbulimit objektiv të ngjarrjeve nga ana e Zërit të Amerikës dhe prezantimin e politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara”.

Zv. ndihmës sekretari i shtetit Reeker tha se Zëri i Amerikës ka qënë një burim i besuar informimi për Kosovën, ndërsa ky vend i ri përjetoi periudhën kalimtare drejt një shteti të pavarur dhe më së fundi ndërsa qeveria e Prishtinës përpiqet të normalizojë marrëdhëniet me Serbinë dhe vazhdon të ecë në rrugën drejt integrimeve evropiane. Zoti Reeker i uroj shërbimit shqip suksese në të ardhmen në punën e tij të nevojshme në rajon.

Nëpërmjet një mesazhi të regjistruar, presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani e përshkroi ndikimin e Shërbimit Shqip të Zërit të Amerikës, duke thënë se ai “na dha shpresë gjatë një epoke të errët në historinë tonë dhe kishte fuqinë të ndihmonte popullin tonë të harronte urinë". Të dërguarit e Presidentit shqiptar i dhanë Zërit të Amerikës medaljen presidenciale dhe një medalje individuale drejtorit të Divizionit të Euro-Azisë, Elez Biberaj.

Në një mesazh tjetër të regjistruar, Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga tha mes të tjerash se "Zëri i Amerikës ishte i vetmi zë që populli ynë mund të dëgjonte gjatë luftës në Kosovë dhe krizës së refugjatëve ... Shpresoj që Zëri i Amerikës të mos heshtë kurrë," tha zonja Jahjaga.

I ftuar në ceremoni ishte edhe Dr. Ferid Murad, fitues i çmimit Nobel në mjekësi në vitin 1998.

Ish senatori amerikan, Dennis DeConcini tha se Zëri i Amerikës vazhdon të jetë një institucion i rëndësishëm për përhapjen e informacionit në botë, ndërsa në një mesazh fare të shkurtër por plot humor, ambasadori i parë amerikan në Shqipëri pas përmbysjes së komunizmit, William Ryerson kujtoi përgatitjet për vizitën e Sekretarit të Shtetit James Baker në Shqipëri në vitin 1991 pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve. Ish ambasadori Ryerson tha se pyetja e parë që iu bë pasi mësoi rreth vizitës ishte nëse Elez Biberaj, në atë kohë shef i Shërbimit të Zërit të Amerikës, do të vinte. "I gjori Baker, personi i rëndësishëm nuk ishte ai, por një person i Zërit të Amerikës", kujtoi zoti Ryerson, i cili u prit me duartrokitje nga salla.

Mes zyrtarëve të lartë të Zërit të Amerikës ishin të pranishëm Drejtori i Zërit të Amerikës, David Ensor, Drejtori i Byrosë së Transmetimeve Ndërkombëtare, Richard Lobo dhe nën-drejtori i Byrosë së Transmetimeve Ndërkombëtare, Jeff Trimble.

Zoti Ensor falenderoi personelin e Shërbimit të tanishëm dhe të kaluar për punën e tyre në shërbim të audiencave shqiptare, ku shtypi është pjesërisht i lirë, tepër i politizuar dhe i kontrolluar nga politikanë e biznesmenë. Drejtori i Zërit të Amerikës theksoi rolin e rëndësishëm të shërbimit në mbulimin e ngjarrje të ndryshme dhe krizave të rëndësishme, përfshirë krizën e refugjatëve në Kosovë. Dhe për të ardhmen, tha zoti Ensor, jam i sigurtë se Shërbimi Shqip do të vazhdojë punën e vet në përmbushje të objektivave dhe të misionit të Zërit të Amerikës, ashtu siç ka bërë gjatë 70 vjetëve të kaluara dhe në ruajtjen e emrit të tij si një burim i besuar informimi.

Drejtori i Byrosë së Transmetimeve Ndërkombëtare, Richard Lobo theksoi faktin se ndërsa Shërbimi Shqip ka një staf relativisht të vogël dhe me 1 orë e gjysmë transmetim në ditë, ndikimi i tij tek audienca ka qënë në mënyrë disproporcionale tepër i madh. Zoti Lobo i paraqiti Shërbimit Certifikatën e Mijënjohjes, në të cilët Bordi i Guvernatorëve dhe Byroja e Transmetimeve Ndërkombëtare vlerëson punën e shërbimit gjatë 70 vjetëve të kaluara nëpërmjet radios, televizionit, internetit dhe mediave shoqërore.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG