Lidhje

ShBA: Ushtria urdhëron nisjen e gjyqit ushtarak të të dyshuarve si militantë të al-Kaidës


Ushtria amerikane dha urdhër zyrtarisht për gjyqin ushtarak të pesë personave të dyshuar si militantë të al-Kaidës, të cilët besohet se planifikuan sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 kundër Shteteve të Bashkuara që lanë rreth 3000 të vrarë.

Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se të pandehurit do të dalin në gjyq brenda 30 ditësh. Gjyqi do të zhvillohet në bazën amerikane të marinës në Gjirin Guantanamo të Kubës.

Zyrtarët e Pentagonit thanë përmes një deklarate se personi që ka thënë se organizoi sulmet e 11 shtatorit, Khalid Sheikh Mohammed, dhe katër bashkëpunëtorë të tij janë akuzuar për terrorizëm, rrëmbim avionësh, komplotim, vrasje dhe akte të tjera. Ata mund të dënohen me vdekje, nëse gjenden fajtorë.

XS
SM
MD
LG