Lidhje

70-vjetori i vdekjes në burg të Imzot Vincens Prendushit


Shkodra përkujton Imzot Vincens Prendushin
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

Në Shkodër u përkujtua imzot Vincens Prendushi, një nga 38 martirët e kishës katolike, poet, folklorist, publicist dhe përkthyes i njohur i gjysmës së parë të shekullit të kaluar, i cili vdiq 70 vite më parë në burgun e Durrësit, ndërsa vuante një dënim me 20 vite burgim si kundërshtar i rregjimit komunist.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG