Lidhje

Shpërthim pranë një uzine bërthamore në jug të Francës

  • Zëri Amerikës

Shpërthim pranë një uzine bërthamore në jug të Francës

Një shpërthim pranë një uzine bërthamore në jug të Francës vrau një person dhe plagosi të paktën tre të tjerë.

Agjencia franceze e sigurisë bërthamore ASN tha se shpërthimi i sotëm në uzinën Markul në qytetin Niim ndodhi pranë një furre shkrirëse.

Zjarrëfikësat thanë se përreth zonës është vendosur perimetri i sigurisë. Markul është një qendër për menaxhimin e mbetjeve bërthamore.

Një zëdhënës i agjencisë së sigurisë bërthamore tha se nuk ka shenja të rrjedhjes radioaktive.

XS
SM
MD
LG