Lidhje

Shqipëri: Akuza të forta mes presidentit Topi dhe kryeministrit Berisha

  • Armand Mero
  • Tiranë

Në Shqipëri kryeministri Sali Berisha dhe presidenti Bamir Topi shkëmbyen mbrëmë akuza të forta mes tyre pas përplasjes së krijuar për zgjedhjen e nënkryetarit të Këshilit të Lartë të Drejtësisë.

Kryeministri Berisha deklaroi se presidenti ka dhunuar e shkelur Kushtetutën e cila sipas tij në frymën e saj ka të përcaktuar qartë se nënkryetari duhet të zgjidhet nga anëtarët e emëruar nga parlamenti.

Zoti Berisha tha se kreu i shtetit e ka kthyer presidencën në selinë e një partie të vogël që pritet të krijojë në mbyllje të mandatit. Nga ana e tij Presidenti Topi u përgjigj menjëherë duke akuzuar kryeministrin se kërkon të delegojë në postin e nënkryetarit një prej të preferuarve të tij politik.

Ai rrëzoi pretendimet se Kushtetuta përjashton zgjedhjen e një anëtari që vjen nga gjyqësori, ndërsa i kujtoi kryeministrit se Gjykata Kushtetutese e ka gjetur atë disa herë në shkelje të Kushtetutës.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG