Lidhje

Shqipëri, gjykata e apelit la sërish në fuqi masën e arrestit në shtëpi për Ndrea Prendin


Shqipëri, gjykata e apelit la sërish në fuqi masën e arrestit në shtëpi për Ndrea Prendin

Në Shqipëri gjykata e apelit la sërish në fuqi masën e arrestit në shtëpi për ish komandantin e Gardës Ndrea Prendi, duke rrëzuar kërkesën e prokurorisë e cila këmbëngul se ai duhet mbajtur në burg. Prendi, i përfshirë në hetimet për ngjarjet e 21 janarit të vitit të kaluar ku gjatë përplasjeve të dhunshme me policinë kater manifestues të opozitës mbetën të vrarë, dyshohet të ketë qëlluar me armën e tij njërën prej viktimave. Një tjetër trupë gjykuese po e Apelit, lehtësoi masën e sigursië duke vendosur arrestin me kusht për shoferin e ish komandantit të Gardës. Ndërsa Gjykata e Tiranës në tjetër process pranoi kërkesën e prokuorisë për zgjetjn dhe me tre muaj te hetimeve ndaj oficerit të Gardës Agim Llupo I cili ndodhet në burg, pasi akuzohet për vrasjen e Ziver Veizit me 21 Janar.

XS
SM
MD
LG