Lidhje

Diskutime kundër devijimit të Lumit Vjosa


Rrethet akademike dhe mjedisore në jug të Shqipërisë shprehen kundër disa Planeve të Greqisë për të sjellë ndryshime në prurjet ujore të Lumit Vjosa. Dekani i Fakultetit të Shkencave të Natyrës në Universitetin e Gjirokastrës Lavdi Hasani, thotë se shtrati i këtij lumi është shumëshekullor dhe çdo plan për të kufizuar prurjet ujore do të sillte pasoja të pallogaritshme për ekosistemin në anën shqiptare. Edhe në Greqi kohët e fundit ka patur mjaft reagime lidhur me këtë çështje nga pushteti lokal dhe organizatat mjedisore.
Diskutime për devijimin e Lumit Vjosa
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00
XS
SM
MD
LG