Lidhje

Shqipëri: Pavarësia e drejtësisë në qendër të një konference për gjykatat


Në Shqipëri rëndësia e një Drejtësie të pavarur dhe të paanshme ishte sot në qendër të diskutimeve që po mbahen në Tiranë ku është mbledhur konferenca e Gjykatave të larta të vendeve të Europës qendrore dhe Lindore. Presidenti Bamir Topi, kërkoi që gjyqtarët të jenë të parët që të ruajnë të pastër drejtësinë dhe pavarësinë e institucioneve demokratike. Për një sistem larg ndikimit politik dhe gjyqtarë që të mos jenë mbi ligjin foli dhe ambasadori amerikan në Tiranë Aleksandër Arvizu. Ndërsa kryetarja e gjykatës së lartë shqiptare Shpresa Becaj renditi një sërë problemesh të shkaktuara sipas saj edhe nga debatet institucionale dhe politike.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG