Lidhje

Protestë para shtatores së Car Dushanit në Shkup


Shtatorja e Car Dushanit në Shkup
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00
Dhjetra të rinj shqiptarë protestuan sot qetësisht para shtatores së car Dushanit të vendosur para pak ditësh në sheshin kryesor të Shkupit.

Protestuesit u përpoqën ta mbulojnë me pëlhurë të zezë shtatoren e carit serb të Mesjetës, të cilin shqiptarët e njohin si pushtues të tokave të tyre, por nuk u lejuan nga policia. Ndërkohë, mbrëmë persona të panjohur në përpjekje për rrënimin e shtatores mëse një-tonëshe, arritën të dëmtojnë vetëm disa pjesë të saj.
Shtatorja e Car Dushanit në Shkup
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Askush nga autoritetet nuk pranon të ketë dhënë lejen për ngritjen e shtatores. Për këtë, partitë shqiptare në Maqedoni fajësojnë njëra-tjetrën. Shqiptarët e konsiderojnë ngritjen e saj si një provokim të rëndë të qeverisë maqedonase dhe kërkojnë që shtatorja të hiqet sa më shpejt nga ura që lidh dy anët e lumit Vardar pranë sheshit të Shkupit.

Shqiptarët në kryeqytetin e Maqedonisë përbëjnë të paktën njëzet përqind të popullatës, sipas regjistrimit të vitit 2002.
XS
SM
MD
LG