Lidhje

Siri, qeveria njofton për vdekjen e 12 personave në Latakia

  • Zëri Amerikës

Siri, qeveria njofton për vdekjen e 12 personave në Latakia

Qeveria siriane njoftoi për vdekjen e 12 personave gjatë dhunës dy ditëshe në portin mesdhetar të Latakias.

Incidentet pasojnë vendimin për mobilizimin e trupave ushtarake në Latakia, pas protestave antiqeveritare që filluan më shumë se një javë më parë dhe që të premten u përhapën në një numër qytetesh siriane.

Siria është një tjetër vend arab që përfshihet nga dhuna kundër qeverisë, e cila qëndron në pushtet prej një kohe të gjatë.

Ndërkohë, një këshilltar i presidentit sirian, Bashar al-Assad, tha sot se gjendja e jashtëzakonshme që është në fuqi qysh nga viti 1963, kur erdhi në pushtet Partia Baath, do të hiqet. Por ai nuk tha se kur do të bëhet kjo.

XS
SM
MD
LG